Keramické obklady

 

Co je to moderní obklad?

Každá doba inklinovala k určitému směru a stylu. Jednotlivé typy obkladů rychle vznikaly a stejně rychle zanikaly. Času tak odolává jen několik základních stavebních prvků - obkládačkydlaždice, dekory a tvarovky. Podstatná je však změna v postupech a technologiích. Neustálé zdokonalování strojů a postupů ovlivňuje rychlý vývoj keramického obkladu po celém světě a dává vzniknout nepřebernému množství nových designů.

 

Co potřebujeme vědět při výběru obkladu?

  • Jaký je objekt, který chceme zařídit?
  • K jakému účelu a komu bude sloužit?
  • Jde o nový objekt nebo budeme rekonstruovat?
  • Jaké máme další potřeby a přání?

Pokud si zodpovědně odpovíme na tyto otázky, budeme mít výběr ulehčen - obklady volíme na základě našich odpovědí. Podle výběru jednotlivých obkladů také rozeznáváme 3 typy zákazníků:

  1. Konzervativní zákazníci - dávají přednost méně výrazným sériím v barvách šedé a béžové. Volí jemnou kresbu struktury kamene nebo mramoru doplněnou dominantnějším prvkem, například listelou.
  2. Druhou skupinu zákazníků vyzývá chuť experimentovat s tvary, barvami, doplňky. Tito zákazníci očekávají od své koupelny něco více než klasiku.
  3. Menší skupinou jsou zákazníci, řídící se módními vlnami. V tomto případě si musíme uvědomit, že módní trendy jsou otázkou, v lepším případě, dvou let. Se změnou obkladů v tak krátkém časovém horizontu lze počítat také v dětských koupelnách.

 

Jak vybrat atraktivní koupelnu, která je zrovna v kurzu?

Pokud jste se rozhodli být „in", pak jsou následující řádky právě pro Vás. Jaké nejnovější trendy ovládají naše koupelny? Z hlediska geometrie a optického působení stěny směřují nynější trendy, vídané na světových veletrzích, k horizontální poloze obkladů a dekorací. Díky tomu se prostor opticky roztahuje do šířky, namísto do výšky. Obklady jsou také velmi často kombinovány s materiály, jako jsou kovy, sklo, dřevo.

 

Velkoformátové obklady nebo mozaiky?

Poslední dobou se také výběr obkladů diferencuje do dvou velkých protichůdných skupin. Na jedné straně máme stále rostoucí prodej tzv. velkoformátových obkladů, a na druhé straně zažívají renesanci keramické mozaiky.

 

Velké formáty obkladaček dnes reprezentují zejména formáty 25 x 45, 30 x 60 a 30 x 90 cm. Dlaždic pak 40 x 40, 50 x 50, 30 x 60 a 60 x 60 cm. Dle současného trendu minimalismu se doporučuje používat velké obklady jen s minimální spárou, která tak nenarušuje celistvé plochy stěn a zaručuje dobrou čistitelnost.

 

Mozaika je k dostání v rozměrech od 2 x 2 cm do 10 x 10 cm. Stále častěji jsou doporučovány kombinace „klasických" obkladů s drobnou, ale i tzv. „falešnou" mozaikou. Měli bychom si také připomenout, že mozaika bývala v minulosti materiálem, který dodnes hrdě zdobí nejeden interiér v tuzemsku i zahraničí.

 

Bílá se vrací do módy

V současnosti se opět rychle prosazuje bílý obklad s různorodou povrchovou strukturou a různých rozměrů. Široká škála dekoračních prvků a obklady jiných barev a rozměrů přímo vyzývají k vytváření originálních kombinaci s bílým obkladem. Koupelna tak může získat jedinečný charakter a exkluzivní vzhled na dlouhá léta.

 

Jaké jsou další trendy koupelen?

  • Stále „letí" listely - nejen v horizontálních liniích, ale do popředí se dostává také vertikální dekorace. Kompromisem bývá skloubení geometrického rozdělení stěny pomocí horizontálních i vertikálních linií.
  • Jednobarevné obklady a pastelové barvy spolu s dekoracemi různých motivů ladí se zařizováním interiéru s převahou chromu, skla a kovu. Tomuto směru odpovídá i barevnost, převažují „kovové" odstíny barev, zejména zelená a modrá.
  • Mezi klasická schémata keramických obkladů patří též černobílé kombinace - „black and white".

 

Rustikální koupelna nikdy nezestárne

Rustikální keramické obklady v zemitých barvách představují protipól moderním jednobarevným obkladům. Rustikální obklady jsou výborně kombinovatelné s klasickými materiály, jako je dřevo, lícové cihly či hrubě tkané textilie. Povrch takových obkladů je často nepravidelně reliéfní a v barvách se střídají odstíny žlutých, hnědých, oranžových či cihlových tónů. Rustikální koupelnu je nemožné si představit bez diagonálně položené dlažby, není to totiž moderní interiér! Pokud se budete skutečně držet klasiky, rozhodně nic nezkazíte.

 

Výše uvedená doporučení jsou ukázkou toho, co se „nosí", ale z dlouhodobé perspektivy užívání jde o velmi vděčná řešení. Jak stylové, tak i barevné řešení ale vždy ponecháme na vkusu a cítění uživatele.

Přijďte se k podívat do našich prodejen! Výsledkem bude Vaše dlouhodobá spokojenost ve Vaší koupelně!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.