Koupelny 2009: retro i nestárnoucí klasika

 

Koupelna už dávno přestala být opomíjenou částí interiéru a posunula se do popředí zájmu jako ideální prostor pro relaxaci. Koupelny už nebývají zastrčené v koutech, ale dochází k jejich propojování s hlavními obytnými částmibytů a domů - s obývacími pokoji nebo ložnicemi. Od těchto prostor může být koupelna oddělena pouze mléčně průhlednou nebo dokonce čirou skleněnou stěnou.

 

Nejdůležitější jsou detaily

koupelny-retro-klasika-1Ve vybavení koupelen se uplatňují dva základní proudy. První minimalistický proud vyniká jednoduchostí a dokonalou harmonií mezi jednotlivými koupelnovými prvky. Najdete zde moderní materiály jako je kov nebo plast, futuristický nábytek i kvalitní obklady s kovovým nádechem. Druhý proud je více dekorativní a hravý. Zrcadla jsou vsazena do krásných rámů, obklady jsou plné zajímavých vzorů, vany stojí na nožkách a někdy se zde objeví i složité skleněné lustry. Oblíbené jsou koupelny ve stylu baroka nebo art deco s romantickými zdobnými doplňky. Ani koupelnám se tuto sezónu nevyhnulornamentální retro styl.

 

Oba proudy kladou důraz na detail. I nenápadná glazura na obkladových dlaždicích způsobí, že vás koupelna nikdy nepřestane nudit. Zde však platí, že by se detaily neměly vzájemně přebíjet, ale podporovat.

 

Velké obklady a imitace

koupelny-retro-klasika-3Hitem sezóny je odolná a trvanlivá keramika, která dokáže napodobit vzhled jiných materiálů jako je dřevo nebo kámen, ale i jemná krajka nebo textilie s efektními detaily. Využívá se také sklo, kov nebo dřevo. V koupelnách se také čím dál častěji uplatňují nové revoluční materiály s výbornými technickými i estetickými vlastnostmi, jako je například umělý kámen.

 

Nevíte, jaký obkladový materiál zvolit pro vaši novou koupelnu? Propojení koupelny s dalšími místnostmi interiéru se projevuje i v této oblasti. V módě jsou velké keramické dlaždice velikosti XXL, které se dají díky speciálním zámkům položit nasucho - tedy bez lepidel nebo cementu. Na trhu se objevil také dlaždicový systém, který svým vzhledem i způsobem pokládky připomíná plovoucí laminátovou podlahu.

 

Umyvadlo místo sochy

koupelny-retro-klasika-2Koupelnová keramika přestává být pouze funkčním prvkem koupelny, ale stává se svébytným uměleckým dílem. Umyvadla už nemusejí být připojena ke stěně koupelny, ale mohou stát samostatně nebo být položena na desce vyrobené ze dřeva nebo jiného materiálu. I na sanitární keramice najdete zajímavé detaily a efektní zdobné prvky.

 

V době, kdy klasická pevná mýdla nahrazují sprchové gely, není nutné, aby umyvadlo disponovalo odkládací plochou. Tekutá mýdla a gely vypadají lépe v nerezových zásobnících s dávkovači umístěných na stěně a další hygienické potřeby prostě uklidíte do praktické koupelnové skříňky.

 

Vany, umyvadla a bidety mohou nabývat nejrůznějších tvarů. Při nákupu sanitární keramiky byste však měli dbát na to, aby spolu umyvadlo a vana ladily. V moderní koupelně nesmí chybět obrovské zrcadlo, držáky na ručníky a další doplňky, které vám pomohou vše dokonale uspořádat.

 

Pohodlí versus trendy

Při výběru obkladůsanitární keramiky i koupelnového nábytku myslete především na vaše pohodlí. Trendy jsou tu pro inspiraci a není nutné se jich vždy pevně držet. Nejlepší koupelna je zkrátka taková, ve které si skvěle odpočinete a zapomenete na starosti všedního dne - ať už bude zařízena v retro nebo minimalistickém stylu.

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.