Koupelnový nábytek a materiályKoupelnový nábytek a materiály - 3.díl seriálu

 

Od dřeva k umělému kameni

Klasické, historií prověřené materiály jako je dřevo nebo sklo doplňují v současné době moderní materiály - nerez, plasty a různorodé variace umělého kamene či mramoru. V poslední době se v koupelnách navíc zabydluje exotika představovaná bambusem, exotickými dřevinami nebo přírodním kamenem.

 

Moderní materiály patří především do futuristických koupelen, které zdůrazňují nové technologie a módní trendy. Pro sklo, nerez i umělý kámen je typická jednoduchost, strohost i originalita. Futuristické koupelny ale nejsou pro každého - vyzařují chlad a odrazují svojí finanční náročností. Většina zákazníků proto volí klasické dřevěné skříňky s prosklenými dvířky nebo s plastovými detaily. Ti, kteří si potrpí na jedinečnost a luxus, vsadí na přírodní kámen nebo mramor. Na materiály, které jsou nejenom krásné, ale také velmi náchylné na poškození. Mohou totiž obsahovat vnitřní vady ve struktuře, které pak způsobují lámání.

 

Nábytek z akrylátu - odolnost a jednoduchá údržba

Při výrobě koupelnového nábytku má své nezastupitelné místo také akrylát. Tento neporézní plast bývá využíván především jako materiál na vany a sprchové kouty. Je totiž velmi odolný, dobře tepelně izoluje, neklouže a uchovává svůj lesk. Akrylát není navíc náročný na každodenní údržbu. Nesnáší ale kyseliny a některé neověřené chemické čisticí prostředky. Bývá také náchylnější na fyzické poškození, zejména poškrábání povrchu.

 

Koupelnový nábytek a materiályBez povrchové úpravy se neobejdete

Kvalitní materiál nemusí být nutně zárukou odolného a trvanlivého koupelnového nábytku. Důležitá je také povrchová úprava akonstrukční řešení, které zaručí, že se k základní materiálové hmotě nedostane voda. V obchodech nebo v sítích některých supermarketů se objevují laciné stavebnice koupelnového nábytku nižších cenových relací, které si můžete sešroubovat doma sami. Měli byste si však uvědomit, že vlastními silami téměř jistě nedosáhnete vytvoření dokonalých spojů, které by spolehlivě odolaly vlhkosti.

 

Použitý materiál musí být chráněn nejen v řezných plochách, ale také na povrchu. Mezi základní povrchové úpravy patří laminování, dýhování nebo fóliování. Pro čelní a podhledové plochy se využívají speciální postupy. Vybroušený a vyleštěný podklad je ošetřen minimálně pěti vrstvami polyuretanových stálobarevných laků. K vysokému lesku přispívá zvláštní technologie nástřiku, penetrace a broušení mezi nanášením jednotlivých vrstev.

 

Zajímá vás, jak správně nakupovat koupelnový nábytek nebo jak zvýšit funkčnost vaší koupelny? Přečtěte si další články z našeho seriálu!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.