Nákupní desatero 2

 

V tomto článku naleznete zbylých 5 rad pro nákup vybavení do vaší nové koupelny. Prvních 5 rad neleznete v článku "Nákupní desatero 1"

 

6. Barva střepu

Barva střepu označuje barevnost hmoty, ze které je střep obkladu vyroben. Střep má na povrchu zpravidla glazuru, což svádí k podceňování tohoto parametru. Přesto stačí drobnost a v hotovém obkladu může dojít k odštípnutí glazury v rohu nebo na hraně. Tmavě červený střep bude z plochy obkladu zářit podstatně více než bílý. Také technické parametry (soulad střep-glazura, vlhkostní nárůst u obkladaček apod.) jsou o něco příznivější u bílého střepu než u červeného. Nezatracujeme obklady s červeným střepem, nicméně bílý střep je známkou kvality a sázky na jistotu.

 

7. Nasákavost (poréznost) materiálu

Nasákavost obkladů a dlažby je velmi důležitý parametr, který zásadním způsobem ovlivňuje jejich mrazuvzdornost. U obkladaček určených pro stěny v interiérech (většinou obklady v koupelnách) není mrazuvzdornost požadována a nasákavost bývá zpravidla více než 10%.

 

U dlaždic je mrazuvzdorné provedení naopak žádoucí a proto by měly mít dlaždice nasákavost co nejnižší. Běžná glazovaná dlažba maximálně 3 %, ale doporučuje se 1,5 % a méně. Jistotou jsou z tohoto pohledu slinuté dlaždice s nasákavostí nižší než 0,5 %. Pro dlažby a obklady exteriéru lze proto jednoznačně doporučit výhradně slinuté dlažby s podobně nízkou nasákavostí.

 

8. Povrchová úprava dlažby

Protiskluz, odolnost proti otěru a další parametry povrchové úpravy jsou důležité zejména u podlahových dlaždic. Odolnost proti otěru je klasifikována pěti stupni (PEI 1 až PEI 5). Stupeň 1 představuje nejnižší a stupeň 5 nejvyšší odolnost proti otěru povrchové vrstvy dlaždice. Pro běžné domácí prostory (kuchyně, koupelny, obývací prostory) stačí stupeň 3, zatímco veřejné prostory (restaurace, obchody) nebo vstupní prostory domů a bytů vyžadují vyšší odolnost proti otěru (nejlépe stupeň 4 a 5).

 

Ve speciálních případech (bazény, průmyslové provozy, apod.) je třeba použít dlažby s protiskluzovým povrchem. Rozhodnutí o stupni protiskluzu je nutné nechat na odborníkovi a jeho doporučení. Tuto volbu nelze provádět laickým způsobem, protože podcenění protiskluzu může mít dalekosáhlé důsledky, například v podobě zranění při uklouznutí. Na druhou stranu zbytečně vysoký stupeň protiskluznosti s sebou přináší i náročnější údržbu povrchu dlažby a tím i vyšší časové i finanční nároky.

 

9. Barevný odstín a velikosti prvků (kalibr)

Každý výrobce značí na kartonu se zbožím číselným nebo znakovým kódem barevný odstín daného výrobku a jeho přesný rozměr (kalibr). Pro jeden prostor (místnost, koupelnu, podlahu) je důležité použít materiál stejného odstínu a rozměru. Kalibr je nutné při nákupu zkontrolovat, protože v případě promíchání materiálů různých odstínů či rozměrů nenese výrobce žádnou odpovědnost. Reklamaci, která je logickým vyústěním takové situace, lze uplatnit pouze u prodejce nebo u kladečské firmy. Proto se vyplatí prohlédnout si jednotnost popisu kartonů před vlastním zahájením kladečských prací.

 

10. Země původu

Země původu je doplňkovou informací, která nám pomáhá při zvažování všech pro a proti nákupu obkladů. Svět obkladových materiálů prodělal za poslední desetiletí značný vývoj. Designově vůdčí zemí v produkci keramických obkladů a dlažeb je Itálie, kde je zároveň nejvíce výrobců těchto materiálů ve všech kvalitativních i cenových hladinách. Mezi další špičkové země v produkci obkladů či dlažeb je Španělsko, Německo, Polsko a v neposlední řadě také Česká republika.

 

Desátou radou náš miniseriál o správném nákupu obkladů a dlažeb končí. Věříme, že vám naše rady pomůžou při nelehkém výběru nových obkladových materiálů!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.