Spárování obkladů a dlažeb

 

Spárování následuje s přibližně 24hodinovým odstupem po pokládce obkladů. Obdobně jako v případě lepicích materiálů je i ve spárovacích hmotách nepřeberný výběr různých barev a složení. Za jejich prudkým vývojem stojí snahy o zvýšení produktivity práce, vyšší nároky na zatížení spár a specifika prostředí, delší trvanlivost a co nejlepší vzhled. 

 

Příprava před spárováním

Pokud provádíme údržbové či rekonstrukční práce, musíme nejprve odstranit zbytky spárovací hmoty ze starých spár. Škrabkou, šroubovákem nebo špachtlí vyškrábeme původní hmotu do hloubky několika milimetrů. Vytvoříme tak dostatečný prostor pro tuhnutí spárovací hmoty, kterou budeme posléze nanášet. Pokud by prostor pro novou hmotu nebyl dost velký, hrozilo by, že proces tvrdnutí neproběhne úplně.

 

Ideální spárovací hmota je šedá

Spárovací hmotu nanášíme do spáry stěrkou nebo vytlačovací pistolí. Barvu spárovací hmoty volíme vždy s ohledem na keramické materiály. Přesto platí, že základní barvou není bílá, jak se mnozí mylně domnívají, ale světle až středně šedá. Ta harmonicky ladí k naprosté většině barev i povrchových struktur keramiky, je odolná a není háklivá k obarvení či znečištění.

 

Současná nabídka spárovacích hmot na trhu je velmi bohatá. Narazíme na celou škálu šedých odstínů, se kterými lze realizovat téměř jakýkoliv obklad či dlažbu. Bílá barva je oproti šedé příliš kontrastní a je citlivá k obarvení či znečištění. U dlažeb, kde je běžným provozem riziko zašpinění vyšší než u obkladu stěn, volíme raději střední až tmavší odstín šedé. Ten nám zajistí pěkný vzhled plochy i po delší době užívání. U obkladů stěn pak volíme světle až středně šedé tóny.

 

Typy spárovacích hmot

Spárovací hmoty se dělí na cementové, silikonové, epoxidové, akrylátové a polyuretanové. Cementové, silikonové a epoxidové spárovací hmoty jsou na trhu ve stejné barevné škále, což v interiéru skýtá možnost jejich vzájemné kombinace bez narušení celkového vzhledu vyspárované plochy. Akrylátové polyuretanové spárovací hmoty jsou určeny pro výplň spojů a spár v prostorách, kde dochází k velkému mechanickému zatížení.

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.